Menu Zamknij

Dzieci a przeprowadzka w Warszawie – do czego warto je zaangażować?

Dzieci a przeprowadzka w Warszawie - do czego warto je zaangażować?

Przeprowadzka z dziećmi może być utrudniona. Najmłodsi członkowie rodziny czasem bardziej przeszkadzają niż pomagają. Jeśli nasza pociecha jest już wystarczająco duża, to można zlecić jej wykonanie kilku zadań.

Posprzątanie i spakowanie swojego pokoju

Jeśli Twoje dziecko jest wystarczające duże, warto zlecić mu zadanie posprzątania swojego pokoju. Najmłodsi powinni wiedzieć, że mają pewne obowiązki, ponieważ w ten sposób uczą się odpowiedzialności. Nawet przedszkolaki wiedzą, jak poskładać swoje zabawki i właśnie tym powinni się zająć. Prawdopodobnie cały proces trochę potrwa, jednak dzieci lubią wyzwania. Możesz powoli pokazać maluchowi, jak poukładać zabawki do kartonów, wcześniej zabezpieczając delikatne elementy folią lub starymi gazetami. W ten sam sposób posegregujecie książeczki oraz inne elementy wyposażenia pokoju.

Jak zachęcić dziecko do pomocy przy przeprowadzce?

Czasami trudno jest przekonać dziecko do wykonywania poleceń. Aby zachęcić malucha do pomocy przy pakowaniu, warto kupić specjalne kolorowe kartony. Będą one przeznaczone jedynie do zapakowania przedmiotów z pokoju dziecięcego. Jeśli nie chcesz inwestować w dodatkowe elementy, powiedz dziecku, że po załadowaniu zabawek, może pomalować kartony tak, by mu się najbardziej podobały. W ten sposób nie tylko namówisz pociechę do pomocy, lecz także pokażesz, jak kreatywnie bawić się zwykłymi przedmiotami. Takie pomalowane pudła będzie też łatwiej rozpoznać i od razu wnieść je do nowego pokoju malucha. A przecież niektóre dzieci nie mogą się obyć bez swoich ukochanych zabawek.

Przeprowadzka – czego nie zlecać dzieciom?

Są jednak pewne rzeczy, których małe dzieci nie powinny robić. Pakowanie delikatnych przedmiotów lepiej wykonać samodzielnie. Dotyczy to zwłaszcza szklanych elementów, które można bardzo prosto rozbić i pokaleczyć się. W tym wypadku asysta maluchów przeszkadza i rozprasza. Zamiast skupić się na szybkim i poprawnym zrealizowaniu zadania bardziej zajmujemy się dzieckiem i jego bezpieczeństwem.

Moment przeprowadzki w Warszawie – co zrobić z dzieckiem?

Dzień przeprowadzki może być bardzo stresujący dla rodziców. Co w takiej sytuacji zrobić z małym dzieckiem? Przedszkolak lub pierwszoklasista raczej nie pomoże nam w przenoszeniu ciężkich pudeł, dlatego lepiej poprosić kogoś o opiekę nad dzieckiem. Nie zawsze może to być Babcia lub Dziadek, więc warto zapytać znajomych bądź dalszą rodzinę, czy w danym dniu mają czas. Pamiętajmy także, by wytłumaczyć dziecku, co się dzieje. Taka sytuacja może okazać się stresująca także kilkuletniego człowieka, przez co jest bardziej marudny i ciężko się nim zająć.

Nowe miejsce zamieszkania – rozpakowywanie pudeł

Po dotarciu do nowego mieszkania najmłodsi mogą wspomóc w rozpakowywaniu pudeł, zwłaszcza tych, w których są zabawki. W ten sposób uda się chociaż na chwile zająć dziecko tak, by w międzyczasie rozładować inne kartony. Wiadomo, że małe dzieci nie potrafią skupić się dłużej na jednej czynności, dlatego można je dodatkowo dopingować.