Menu Zamknij

Płatności związane z przeprowadzką w Warszawie ‒ co warto wziąć pod uwagę?

Płatności związane z przeprowadzką w Warszawie ‒ co warto wziąć pod uwagę?

Przeprowadzka to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Sam proces pakowania może okazać się stresujący, dlatego do zmiany miejsca zamieszkania warto się odpowiednio przygotować. Musimy zatem zdać sobie sprawę, że przy przeprowadzce mogą pojawić się dodatkowe płatności. Na jakie wydatki się przygotować?

Cena przeprowadzki w Warszawie

Większość osób myśli, że tania przeprowadzka w Warszawie to taka, którą od A do Z zorganizujemy samodzielnie. I o ile pakowanie lepiej samemu przeprowadzić, to przewóz rzeczy warto zlecić specjalnej firmie. Mało kto z nas ma bowiem wystarczająco duże auto. Przewożąc rzeczy samochodem osobistym, trzeba wykonać co najmniej kilka kursów. Tym samym wzrasta cena za paliwo, jakie trzeba będzie kupić. Firmy transportowe dysponują całym arsenałem dostawczych pojazdów. Jeśli nie mamy bardzo dużo rzeczy, na przykład wielkogabarytowych mebli, to prawdopodobnie uda się przewieźć dobytek w trakcie jednego przejazdu.

Ceny za transport w Warszawie

Cennik usług firmy transportowej należy sprawdzać na stronie internetowej danej instytucji. Oczywiście stawki za kilometr mogą się znacznie różnić. Przeprowadzka na terenie Warszawy nie będzie aż tak droga, jak w przypadku międzymiastowych tras. Z związku z tym, że odległości bywają całkiem spore, czasem trzeba będzie zapłacić ponad 1000 zł. Oczywiście wszystko zależy też od liczby aut, jaką wynajmiemy. Najczęściej wóz wynajmowany jest za godzinę. Liczy się także liczba pracowników, którzy będą przenosić nasze rzeczy. Dodatkowo możemy zamówić dostarczenie specjalnie wzmocnionych pudeł. Kosztują one najczęściej od 4 zł do 10 zł za sztukę. Podliczając te stawki, koszt wynajęcia firmy przeprowadzkowej może się wahać w przedziale od 60 do 200 zł za godzinę.

Kwestie notarialne

Kupując dom lub mieszkanie, należy także załatwić wszystkie formalności notarialne. Wpisy do ksiąg wieczystych czy zrealizowanie umowy kupna-sprzedaży to podstawowe dokumenty, jakie należy poświadczyć notarialnie. Koszt za każdą usługę ustalony jest odgórnie przez Ustawę o notariacie. Dlatego ceny w poszczególnych kancelariach wyglądają tak samo i są dostępne na stronach internetowych poszczególnych kancelarii notarialnych.

Umowa najmu

Trochę inaczej wyglądają koszta w przypadku wynajmu mieszkania. Tutaj musimy pamiętać, że praktycznie zawsze wymagana jest kaucja. Najczęściej wynosi ona równowartość miesięcznego czynszu. Dlatego wydatek ten waha się od z reguły od 1000 zł nawet do 2000 zł. Wszystko oczywiście zleży od mieszkania i decyzji właściciela.

Wymiana dokumentów

Kolejny wydatek związany z przeprowadzką to wymiana wszystkich dokumentów, w których podany jest adres oraz wymeldowanie się i zameldowanie w nowym miejscu. Wiąże się to na przykład z wymianą dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Od jakiegoś czasu za wyrobienie dowodu nie musimy płacić. Inaczej jest w przypadku prawa jazdy. Koszt wydania nowego dokumentu to mniej więcej 100 zł.

Jak widać płatności związanych z przeprowadzką w Warszawie jest całkiem sporo. Niestety często pojawiają się także nieprzewidziane wydatki.