Menu Zamknij

Przeprowadzka w Warszawie a formalności

Przeprowadzka w Warszawie a formalności

Przeprowadzka do Warszawy wiąże się nie tylko ze zmianą mieszkania oraz transportem rzeczy. Należy się także przygotować pod względem formalnym. Jakie sprawy warto załatwić w trakcie zmiany miejsca zamieszkania?

Wypowiedzenie starych umów

Zarówno właściciele, jak i osoby wynajmujące mieszkania czy domy mają podpisane pewne umowy, np. z dostawcami internetu. Decydując się na przeprowadzkę do stolicy, warto z odpowiednim wyprzedzeniem sprawdzić okresy wypowiedzenia umów. Jeśli tego nie zrobimy, może okazać się, że w pewnym momencie zapłacimy dwa czynsze, co może znacznie obciążyć domowy budżet. Aby uniknąć takich sytuacji, warto dokładnie przemyśleć daty przeprowadzki oraz rozwiązania wszystkich umów.

Meldunek w Warszawie

Zameldowanie w Warszawie może mieć formę stałą lub tymczasową. Niezależnie od tego, czy będziemy kupować, czy wynajmować, musimy zgłosić się do najbliższego urzędu miasta z dokumentami (umową najmu lub aktem notarialnym poświadczającym prawo do dysponowania konkretną nieruchomością). Załatwienie formalności nie powinno zająć dużo czasu, chociaż oczywiście zależy to od kolejek. Każdy dzielnica w Warszawie (a jest ich 18) posiada swój urząd, dlatego najlepiej wybrać ten najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

przeprowadzka

Kwestie podatkowe

Osoby pracujące, które właśnie przeprowadziły się do Warszawy, muszą pamiętać o załatwieniu wszystkich formalności związanych z płaceniem podatków. W przypadku osób fizycznych należy wypełnić stosowny formularz oznaczony symbolami ZAP-3. Warto podkreślić, że takie zasady obowiązują w świetle przepisów prawnych. Mówi o tym artykuł 17. Ordynacji podatkowej. Zgodnie z wprowadzonym prawem urząd skarbowy zależy od miejsca zamieszkania podatnika.

Zmiana urzędu skarbowego dotyczy także osób prowadzących działalność gospodarczych. Właściciele firm muszą wypełnić wniosek aktualizacyjny CEIDG-1. Odpowiednią informację należy dostarczyć do urzędów w ciągu 7 dni od zmiany miejsca zamieszkania. Warto także pamiętać, by wprowadzić nowe dane np. na stronę internetową oraz do stopki maila firmowego.

Przeprowadzka z dziećmi do Warszawy

Pewnych formalności muszą także dopełnić rodziny przeprowadzające się do Warszawy z dziećmi. W związku z tym, że w Polsce do 18. roku życia wprowadzony jest obowiązek szkolny dzieci i młodzież muszą iść do nowej szkoły. W tym celu rodzice powinni poszukać odpowiedniej placówki edukacyjnej. Oczywiście wiąże się to z poinformowaniem poprzedniej szkoły o mających nastąpić zmianach. Nowa szkoła wymaga przesłania dokumentów zawierających między innymi oceny dziecka. Przeprowadzka z dzieckiem może być trudno, ponieważ nastolatkowie ciężko przeżywają rozstanie z przyjaciółmi, dlatego lepiej wybrać moment zakończenia semestru lub rozpoczęcia nowego roku.

Jak widać, przeprowadzka do stolicy wiąże się z licznymi formalnościami. Warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi sprawami tak, by szybko i sprawnie je załatwić. Mało kto lubi chodzić po urzędach, jednak w pewnych sytuacjach jest to konieczne.