Menu Zamknij

Przeprowadzka w Warszawie z dziećmi – jak ją sprawnie zorganizować?

Przeprowadzka w Warszawie z dziećmi - jak ją sprawnie zorganizować?

Zmiana miejsca zamieszkania może być dla dziecka trudnym wydarzeniem. Dlatego warto przygotować pociechę do przeprowadzki. Oczywiście rodzice mają jeszcze na głowie spakowanie wszystkich rzeczy juniora. Przeprowadzka z dzieckiem to trudne wyzwanie, jednak nie jest niemożliwie do zrealizowania. Jak zatem przygotować przeprowadzkę z dzieckiem, aby przebiegała sprawnie i bez większych problemów?

Zacznij od rozmowy o przeprowadzce

Przeprowadzka z małym dzieckiem nie jest aż takim problem z punktu widzenia psychologii. Młodsze dzieci mogą nie mieć jeszcze szkolnych przyjaciół, z którymi ciężko się rozstać. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha, warto rozpocząć od rozmowy, podczas której wyjaśnimy, dlaczego zmiana adresu jest konieczna.

W przypadku starszych dzieci może pojawić się problem ze zmianą szkoły. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, lepiej przeprowadzić się podczas wakacji. Dzięki temu dziecko nie będzie wyrwane z towarzystwa koleżanek i kolegów w środku roku szkolnego. Odpowiednie przygotowanie dziecka pod względem psychologicznym jest równie ważne, jak posegregowanie i spakowanie wszystkich naszych rzeczy oraz załatwienie najważniejszych formalności. Buntująca się pociecha utrudni poszczególne etapy zmiany miejsca zamieszkania.

Przeprowadzka z dziećmi w Warszawie – zlecenie zadań

Jeśli nasza pociecha jest wystarczająco duża, trzeba ją zaangażować w przeprowadzkę. Rodzice nie mogą wszystkiego robić samodzielnie. Dlatego dziecko powinno wiedzieć, że do jego zadań należy poskładanie całego swojego pokoju. Można przygotować pudła i pomóc dziecku, jednak warto poprosić je o pomoc.

Na początku trzeba jednak sprawdzić, które rzeczy są nadal używane. Dzieci szybko rosną, dlatego nie każde ubranie będzie jeszcze pasowało. Jeśli ograniczymy liczbę rzeczy do pakowania, szybciej uporamy się z pakowaniem. Zbędne ciuszki można przekazać do domu dziecka lub rozdysponować wśród znajomych.

Dokładne sprawdzenie spakowanych pudeł

Załóżmy, że nasza pociecha spakowała pudła. Musimy je dokładnie sprawdzić. Być może pociecha nie do końca wiedziała, jak dokładnie poukładać w kartonach przedmioty tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Tę czynność musimy wykonać sami. Warto przy tym powoli pokazać dziecku, jak załadować pudła. Wykorzystajmy czas przeprowadzki do nauki. Jeśli już udało się zapakować ubrania, książki oraz ukochane zabawki, to podklejmy kartony specjalną, grubą taśmą klejącą. Dzięki temu kartony się nie rozwalą. Podpiszmy także każdy karton imieniem dziecka, co pozwoli nam na szybsze wniesienie kartonów do odpowiednich pomieszczeń w nowym miejscu zamieszkania.

Poprośmy o pomoc rodzinę i znajomych

Jeśli nasza pociecha jest za małą, żeby przygotować się do przeprowadzki na terenie Warszawy, to wszystko spada na nas. W takim wypadku warto poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o pomoc w opiece nad dzieckiem. W tym czasie my będziemy w stanie spakować rzeczy dziecka oraz swoje szybciej, ponieważ nikt nie będzie nam przeszkadzał.