Menu Zamknij

Stres podczas przeprowadzki – jak go uniknąć?

przeprowadzka

Stres podczas przeprowadzki jest nieunikniony. Dla niektórych nerwowa atmosfera może okazać się bodźcem do działania, częściej jednak sprawia, że ciężko dobrze zaplanować swoje działania. Jak zatem uniknąć stresu podczas przeprowadzki?

Rozpisz plan działań przeprowadzkowych

Przeprowadzka to proces składający się z kilku etapów. Nie ogranicza się tylko do pakowania rzeczy do pudeł, a później ich układania w nowym mieszkaniu. Przed opuszczeniem mieszkania musisz wypowiedzieć różne umowy w odpowiednim terminie, a w niektórych sytuacjach dopełnić wszystkich formalności związanych ze zmianą adresu. Już samo załatwianie pewnych kwestii w urzędach, gdzie są długie kolejki, może przyprawiać o zawrót głowy.

Dlatego najważniejszym elementem dobrej przeprowadzki powinien być plan. Jeśli dokładnie ustalisz, co masz zrobić w konkretnym terminie, będziesz miał poczucie większej kontroli. A chaos na nikogo dobrze nie działa i powoduje bardzo dużo nerwowych sytuacji. Dobry plan to podstawa sukcesu. Pomoże także zminimalizować ilość stresujących sytuacji.

Daj sobie czas na odpoczynek

Nie rób wszystkiego naraz, ponieważ to znacznie przeciąży organizm. Daj sobie czas na odpoczynek. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile czasu masz do dnia przeprowadzki. Jeżeli przygotowania rozpocząłeś odpowiednio wcześniej, to możesz liczyć na to, że zdążysz nawet przy kilkugodzinnych przerwach. Pamiętaj, że zmęczony człowiek wcale nie ma większych mocy przerobowych. Dlatego chwilowy relaks na pewno doda ci energii, a już na pewno przyda się długi sen.

Rozdziel obowiązki związane z transportem

Przeprowadzka z rodziną to spore wyzwanie, zatem warto racjonalnie rozdzielić obowiązki. Nawet kilkuletnie dzieci mogą posprzątać swoje ukochane zabawki tak, by były gotowe do transportu. Z nastolatkami z pozoru jest prościej, chociaż cały czas trzeba pilnować czy wszystko zostało zrobione. Nie zostawiaj jednak wszystkiego na swojej głowie (chyba, że przeprowadzasz się w pojedynkę).

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Wynajęcie firmy przeprowadzkowej to dla wielu osób ostateczność ze względu na wydatki. Jednak ceny transportu wcale nie są takie drogie, dlatego warto przeanalizować czy dodatkowa pomoc nie będzie konieczna. W ten sposób część obowiązków zrobią specjaliści. Obecnie oferta firm przeprowadzkowych jest bardzo rozbudowana. Nie tylko załadują kartony do samochodu, lecz także zajmą się rozkręcaniem mebli czy pakowaniem sprzętów AGD.

Poproś znajomych o pomoc przy przeprowadzce

Jeśli musisz wszystko przygotować samodzielnie, warto poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Przeprowadzkę można wtedy potraktować jak spotkanie pełne wspomnień i pogaduszek. Pamiętaj, że Twoje nastawienie ma duży wpływ na postrzeganie rzeczywistości. Nie wmawiaj sobie, że przeprowadzka i pakowanie to przykry obowiązek. W takiej sytuacji o wiele łatwiej zabrać się do pracy, posegregować wszystkie rzeczy i zapakować je do pudeł. Włącz ulubiony film lub muzykę i w przyjemnej atmosferze zapanuj nad chaosem, który kiedyś się skończy.