Menu Zamknij

Uszkodzenie mienia a przeprowadzka w Warszawie

Uszkodzenie mienia a przeprowadzka w Warszawie

Przeprowadzka w Warszawie to złożony proces. Stolica jest bardzo rozległa i podczas transportu dobytku mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. Jak zatem postępować, gdy w czasie przewożenia pudeł nasz dobytek uległ uszkodzeniu?

Czy zawsze firma transportowa jest odpowiedzialna?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że za uszkodzenie mienia nie zawsze odpowiada firma przeprowadzkowa. Pierwszym etapem każdej zmiany miejsca zamieszkania jest pakowanie przedmiotów. Najczęściej to zadanie leży po naszej stronie. Nieprawidłowe zabezpieczenie lub jego brak może doprowadzić do uszkodzenia wielu przedmiotów, zwłaszcza tych delikatnych.

Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na przygotowania już na etapie pakowania. Obecnie większość firm przeprowadzkowych sprawdza przed załadowaniem pudeł, wielkogabarytowych mebli bądź artykułów gospodarstwa domowego czy dane elementy są dobrze zabezpieczone. Pamiętajmy jednak, że w pewnym stopniu to od nas zależy, w jakim stanie dojadą nasze rzeczy do nowego miejsca zamieszkania.

Kiedy za uszkodzenia winna jest firma przeprowadzkowa?

Profesjonalna firma przeprowadzkowa powinna odpowiednio ułożyć poszczególne przedmioty w samochodzie dostawczym. I tutaj należy poruszyć ważną kwestię. To pracownicy powinni po przeprowadzeniu wywiadu z klientem dobrać odpowiedni pojazd. Jeśli posiadamy wielkie pianino, a dana instytucja nie ma tak dużego samochodu, to nie można go na siłę „pchać” razem z innymi pudłami i meblami licząc na to, że wszystko się bez problemu zmieści.

Pracownicy muszą także dbać o wszystkie pudła, jakie znajdują się w aucie. Oznacza to, że rzucanie pakunkami jest nieakceptowalne. Jeśli takie wydarzenie miało miejsce i doprowadziło do uszkodzenia mienia, to mamy prawo ubiegać się o rekompensatę. Oczywiście musimy posiadać dowód niekompetencji pracowników.

Czy warto decydować się na dodatkową polisę?

Obecnie większość firm przeprowadzkowych oferuje współpracę z firmą ubezpieczeniową. Wykupienie polisy to najlepsza forma zabezpieczenia własnego dobytku. Pamiętajmy, że w trakcie transportu mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, które nie zależą ani od nas, ani od pracowników firmy przeprowadzkowej. Wypadki na drogach (zwłaszcza w Warszawie, gdzie ruch jest bardzo duży) bądź bardzo złe warunki atmosferyczne przeszkadzają w prowadzeniu samochodu. Właśnie w takich momentach będziemy wdzięczni, że wykupiliśmy polisę ubezpieczeniową.

Jak znaleźć dobrą firmę przeprowadzkową?

Warto także przemyśleć kwestię wyboru najlepszej firmy przeprowadzkowej. Doświadczona i profesjonalna ekipa doskonale wie, jak powinny wyglądać odpowiednio zabezpieczone pudła oraz jak je ułożyć w aucie, by nie doszło do żadnych uszkodzeń. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy należy dokładnie przeczytać opinie o danej instytucji, aby ocenić, czy poprzedni klienci byli zadowoleni z usług. Jeśli dana organizacja nie proponuje dodatkowych ubezpieczeń dobytku, lepiej zrezygnować z usług. Takie działanie pozwoli przygotować się do każdej zmiany miejsca zamieszkania.